صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار شرکت های ستادی 


نسخه چاپي

معاون وزیر نفت در امور گاز خبر داد:

دستاوردهای چشم‌گیر شرکت ملی گاز ایران در بومی‌سازی اقلام مورد نیاز این صنعت

امروز از بومی‌سازی و توسعه فناوری 29 قلم کالای راهبردی مورد نیاز صنعت گاز، تقریباً تولید 25 قلم آن با شرکت‌های دانش‌بنیان به نتیجه و عقد قرارداد، ساخت داخل آن‌ها آغاز و بعضاً به استفاده رسیده و برای ۴ قلم باقیمانده نیز تعیین تکلیف شده که در نوع خود، یک رکورد محسوب می‌شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان ، حسن منتظرتربتی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در تشریح دستاوردهای فناورانه این صنعت طی چند سال اخیر، با بیان این مطلب، گفت: این در حالی است که در تلاش هستیم، طی چند سال آینده، تمامی اقلام مورد نیاز صنعت گاز کشور در بخش پالایش، انتقال و توزیع را بومی‌سازی کنیم.

وی ادامه داد: این مهم، باعث شد تا بدانیم که تحریم، هرچند برای ما دشواری‌هایی را به همراه داشت، اما در عین حال، کمک کرد تا ما به عنوان شرکت گاز، علاوه بر تولید و بهره‌برداری، به مزیت عدم وابستگی به واردات اقلام نیز دست یابیم.

تربتی با بیان این که صنعت گاز یک صنعت رو به توسعه و زاینده است که امروز با افتخار اعلام می کند، کمترین وابستگی را به واردات اقلام از خارج از کشور دارد، اظهار داشت: طی چند سال گذشته از محل بند «ق»، 40 هزار میلیارد تومان کار انجام شد که عمده این رقم نیز در بخش کالا بوده است.

معاون وزیر نفت در امور گاز خاطرنشان کرد: شرکت ملی گاز ایران از چند مسیر نیازهای فناورانه خود را دنبال می‌کند. بخشی از نیاز از طریق انستیتوها، تعدادی از طریق قرارداد ساخت اول و بخشی هم از مسیر انتقال فناوری تامین می‌شود.

وی در ادامه، افزود: اکوسیستم فناوری و نوآوری صنعت گاز با حمایت و توجه تمامی دست‌اندرکاران این صنعت و دیگر نهادهای مرتبط، کار خود را آغاز و فناوری‌های نوینی را عرضه کرد و در نظر دارد همچنان به دنبال کشف راه‌های فناورانه باشد؛ مسیری که خوشبختانه توانست با همت و تلاش متخصصان این صنعت، راه را هموار کرده و به دستاوردهای چشم‌گیری در بومی‌سازی اقلام مورد نیاز خود برسد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه توجه به فناوری در هر حوزه‌ای، جزو اولویت‌های جهان است و ایران نیز در تولید علم بویژه در حوزه انرژی، جزو کشورهای برتر جهان است، تصریح کرد: پارک‌های علم و فناوری نقش بی‌بدیلی در توسعه فناوری و نوآوری دارند، بنابراین ما نمی‌توانیم در گذار از این حوزه (انرژی) صاحب سبک باشیم، مگر این که به توسعه فناوری از مسیر حرفه‌ای توجه ویژه داشته باشیم.

تربتی با بیان اینکه اهمیت داشتن یک شبکه تاب‌آور و پایدار در کشوری مثل ایران با چنین شبکه گسترده گازی، بر کسی پوشیده نیست، خاطرنشان کرد: اگر قرار است 85 درصد انرژی کشور را گاز تامین کند، باید حداقل وابستگی به خارج از کشور را داشته باشیم.

معاون وزیر نفت در امور گاز در پایان، با بیان این که با خودکفایی و بومی‌سازی اقلام مزبور، بیش از ۲۵۰ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی و کاهش وابستگی به منابع خارجی محقق می‌شود، اظهار داشت: باید به خودمتکی بوده و نگرانی بابت تأمین کالا نداشته باشیم که البته با توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان این اتفاق مهم و میمون افتاده است؛ بنابراین توجه به ساخت داخل با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری، بویژه در صنعت نفت و گاز، اهمیت ویژه‌ای دارد که نباید از آن، غافل شد.

  • تاریخ درج خبر :
  • 1400/05/31 - ٠٨:١٦
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 205

خروج
تصاویر منتخب