چهارشنبه 28 آذر 1397   02:21:12
10:431396/11/28 شنبه
8 هزار میلیارد ریال صرفه جویی در سال؛ حاصل گاز رسانی به سه نیروگاه سیستان و بلوچستان


در حال حاضر در استان سیستان و بلوچستان سه نیروگاه در سرویس قرار دارند که صرفه‌جویی این نیروگاه ها در مصرف سوخت فسیلی (گازوییل) حدود 8 هزار میلیارد ریال در سال است.
به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، محمدحسن طهرانی مدیر عامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان، ضمن بیان مطلب فوق، اظهار کرد: شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان در سال 87 تأسیس و با دو هدف گازرسانی به صنایع و صرفه جویی در سوخت های فسیلی به عنوان چشم انداز این شرکت، شروع به کار کرد و در بخشی از فعالیت خود با تلاش و کوشش کارکنان توانست سه نیروگاه را در سطح استان گازدار کند.
وی افزود: علاوه بر نیروگاه گازی زاهدان که 4 واحد از 8 واحد آن در سرویس قرار دارد، دو نیروگاه ایرانشهر و پمپور نیز به طور کامل در سرویس قرار دارند که مجموع حاصل از صرفه جویی این نیروگاه ها در سوخت فسیلی (گازوییل) حدود 8 میلیارد ریال در سال است.
به گفته طهرانی، نیروگاه بخار ایرانشهر که 4 واحد نیروگاهی دارد، مجموعاً حدود یک میلیون و 200 لیتر و نیروگاه سیکل ترکیبی بمپور که دو واحد گازی 160 مگاواتی دارد، حدود یک میلیون و 800 لیتر گازوییل در روز مصرف می‌کردند که با گازدارشدن این دو نیروگاه، حدود 3 میلیون لیتر گازوییل در روز صرفه جویی شد.
وی تصریح کرد: این امر موجب شد که هم از قاچاق سوخت به علت هم مرز بودن با دو کشور افغانستان و پاکستان و هم از تردد تعداد زیادی تریلرهای حمل سوخت در جاده های این استان کاسته شود.
این مقام مسئول نیروگاه چابهار را از دیگر نیروگاه های استان عنوان کرد و بیان داشت: این نیروگاه به روش CNG با ارزش تقریبی 275 میلیون یورو در حال انجام است و پیش بینی می شود تا خرداد ماه سال 97 آماده تحویل شود.
مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان اظهار امیدواری کرد: انشاءالله با پوشش صد درصدی گاز در این استان پهناور کشور، صنایع بزرگی از جمله هاب پتروشیمی، صنایع نیروگاهی، فولاد و... گام بزرگی در راستای محرومیت‌زدایی و اشتغال در این استان برداشته شود.
وی در ادامه سخنان خود به روند گازرسانی در این استان اشاره کرد و گفت: تا پایان دولت دهم، 4 هزار و 60 خانوار از نعمت گاز برخودار شده بودند و این در حالی است که در دولت تدبیر و امید، این تعداد به 16 هزار و 120 خانوار رسیده که این روند به امید خدا ادامه خواهد داشت.
به گفته وی، تاکنون یک هزار و 820 میلیارد ریال در طرح گاز رسانی به استان از منابع عوارض گازرسانی، منابع داخلی، کمک شرکت ملی گاز ایران، وام بانکی و محل بند«ق» تأمین اعتبار شده است.
طهرانی در ادامه سخنان خود در خصوص خطوط انتقال گاز ایرانشهر- چابهار، خاش، اظهار داشت: خط انتقال گاز ایرنشهر- چابهار از اسفند 95 با پیمان‌سپاری به صورت تأمین مالی از سوی شرکت نگین مکران برای تأمین گاز طبیعی بصورت خوراک و سوخت صنایع پتروشیمی، فولاد و نیروگاه های چابهار و کنارک در حال اجرا است، همچنین پیمان مطالعات و طراحی مسیر ایرانشهر تا ایرندگان- پالیزان- خاش با پیش بینی مصارف شهرهای پالیزان، سوران، سراوان، مهرستان، هیدوج، سیرکان و جالق جهت پیمان سپاری آغاز شده است.
مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان افزود: طبق آخرین تصمیمات اخذشده، مقرر گردید تأمین لوله دو خط انتقال گاز زاهدان-دوراهی دشتک و دوراهی دشتک – زابل نیز از سوی شرکت ملی گاز ایران انجام و به پیمانکار تحویل شود که هزینه‌ای بالغ بر 1900 میلیارد ریال در برخواهد داشت.
به گفته طهرانی، همزمان با این خط به منظور تسریع در روند گازرسانی به شهر زابل، فراخوان گازرسانی به این شهر با روش CNG به منظور گازدار کردن شبکه و کارخانه سیمان سیستان آغاز شده است.
وی همچنین در پایان سخنان خود در خصوص اقدامات این شرکت در قبال مسئولیت اجتماعی در استان اظهار کرد: در راستای مسئولیت اجتماعی این شرکت در قبال جوانان توانمند و پرتلاش استان، طرحی با همکاری شرکت ملی گاز ایران و جهاد دانشگاهی استان و با هدف تربیت و توانمند سازی 1000 نفر نیروی انسانی در قالب 12 رشته شغلی تکنسین بهره برداری و نگهداری ایستگاه های تقلیل فشارگاز، تعمیرات شبکه (فولادی و پلی اتیلن)، امدادگر و گازبان، نقشه کش، لوله کش گاز خانگی، تجاری و صنعتی، جوشکار و نصاب خطوط فولادی، جوشکار و نصاب خطوط پلی اتیلن، کنتورخوان و توزیع قبوض خدمات متقاضیان مشترکین از نیمه دوم سال 95 آغاز شده است.
تاریخ به روز رسانی:.
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
 


مجری سایت : شرکت سیگما