شنبه 3 فروردين 1398   10:31:25
07:431397/10/1 شنبه
سرپرست شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان:
ظرف دو سال و نیم آینده، کار گازرسانی مابقی شهر زاهدان انجام خواهد شد

ورود گاز به استان سیستان و بلوچستان یکی از افتخارات نظام و از افتخارات دولت تدبیر و امید است. شما اگر در تمام ایران بررسی کنید، درمی‌یابید که همه شهرها، طی روند چندساله، گام به گام و منطقه به منطقه گازدار شده‌اند. زاهدان هم از این قاعده مستثنی نیست. سرعت پروژه گازرسانی به زاهدان با توجه به اهمیتی که برای دولت داشته، بسیار خوب بوده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان رضا پنجابی، سرپرست شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان با بیان این مطلب، اظهار داشت: پس از رسیدن گاز به شهر زاهدان در انتهای سال ۹۵، پروژه‌های گازرسانی تعریف و در حال اجرا هستند، ضمن آن که در حال حاضر در شهر زاهدان، ۴۶۰ کیلومتر شبکه گازرسانی اجرا شده که از این میزان، ۲۹۰ کیلومتر گازدار شده و نزدیک به ۱۵ هزار مصرف‌کننده گاز طبیعی داریم.

وی در ادامه افزود: مابقی شهرهای استان طبق برنامه پیش می‌رود؛ یعنی هم‌اکنون طبق برنامه، شهر ایرانشهر را گازدار کردیم و شهر زاهدان را نیز در حال گازدار کردن هستیم. شهر زابل هم تا زمانی که خط انتقالش مطابق با برنامه زمان‌بندی به انجام برسد، به روش CNG به زودی فاز به فاز گازدار خواهد شد؛ چراکه گازرسانی یک فرآیند است و یک شبه اتفاق نمی‌افتد، بلکه پروژه‌ای برای آن تعریف می‌شود با یک برنامه زمان‌بندی خاص.

پنجابی با بیان این که آمار و زمان دقیق گازرسانی به این استان و شهرها و روستاهای آن روی سایت شرکت ملی گاز ایران وجود دارد، گفت:  همین الآن اگر انشاءالله همه همکاری‌ها در این راستا صورت گیرد و موانع اجرایی وجود نداشته باشد،  ظرف دو تا دو سال و نیم آینده، کار گازرسانی مابقی شهر زاهدان نیز انجام خواهد شد.

وی در خصوص بودجه گازرسانی نیز یادآور شد: بودجه در نظر گرفته شده کفاف این کار را می‌دهد و ما مشکل بودجه نداریم. چون این پروژه حائز اهمیت است و هم مسئولین کشور در این باره تأکید کرده‌اند و هم نگاه دولت این است که هرچه زودتر این آخرین استان هم به آمار استان‌های گازدار کشور بپیوندد، بنابراین ما در بخش تأمین منابع مالی، مشکل نداریم.

سرپرست شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: هر منطقه‌ای که بر اساس این برنامه، لوله‌گذاری شود، متقاضیان به شرکت مراجعه کرده و مشترک گاز طبیعی خواهند شد، ضمن این که ما نمی‌توانیم مثلاً وقتی از غرب شروع کرده‌ایم، به یکباره سراغ شرق برویم! بلکه باید بر اساس برنامه پیش برویم.

وی بار دیگر با تأکید بر این که گازرسانی یک فرآیند است که برنامه برای آن طراحی و زمان‌بندی برای آن در نظر گرفته می‌شود، گفت: بر اساس این برنامه‌ریزی و متناسب با برنامه زمان‌بندی و در نظر گرفتن موانع احتمالی اجرایی، ممکن است تغییراتی در پروژه صورت گیرد و سپس پروژه اجرایی شود که به همین دلیل، زمان‌بر خواهد بود.

پنجابی با اشاره به این که شهر زاهدان هم از این مساله مستثنی نیست و نمی‌تواند به عنوان مثال، ۶ ماهه گازدار شود، گفت: این فرآیند باید طی شود. اگر همه همکاری‌ها صورت گیرد و موانع اجرایی رفع شود، انشاءالله تا دو سال و نیم دیگر کل شهر زاهدان گازدار خواهد بود.

به گفته این مقام مسئول، شرکت ملی گاز ایران متولی شبکه‌گذاری و انتقال گاز به داخل لوله‌ها برای رسیدن به منازل، در سطح شهر است و در راستای مسئولیت اجتماعی خود، بسیار اقدامات مؤثری را نیز در زمینه HSE انجام داده است. بدین ترتیب که همگام با پروژه‌های گازرسانی، شرکت نیز مسئولیت اجتماعی خود را در ارتباط با استفاده بهینه و ایمن از گاز طبیعی اجرا می‌کند.

پنجابی با بیان این که هم‌اکنون دو پروژه، یکی در بخش مرکزی زاهدان یعنی زون‌های D3 و D7 و دیگری در بخش شمال شرقی و شرق زاهدان به وسعت تقریباً ۴۰۰ کیلومتر تعریف کرده‌ایم، تصریح کرد: با اجرای این پروژه‌ها، شبکه گازرسانی توسعه پیدا می‌کند و همشهریان عزیز می‌توانند از این نعمت بهره‌مند شوند و این در حالی است که ما متناسب با پروژه، آموزش‌های لازم و نحوه بهره‌برداری ایمن و بهینه از گاز طبیعی را هم در دستور کار خود داریم.

وی در پایان اظهار داشت: مدارس و سایر مصرف‌کننده‌های گاز طبیعی همه برای ما مهم هستند به خاطر همین پروژه گازرسانی را تعریف و اجرایی می‌کنیم. ما برای تک تک شهروندان زاهدانی این برنامه‌ریزی را کرده‌ایم تا انشاءالله به مرور از این نعمت الهی برخوردار شوند. ما تلاش می‌کنیم تا به رغم محدودیت‌های بوجود آمده از بعد اقتصادی، شرایط را مدیریت کرده و پروژه‌ها را مطابق با برنامه زمان‌بندی به پیش ببریم.

تاریخ به روز رسانی:.
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
 


مجری سایت : شرکت سیگما