سه‌شنبه 31 ارديبهشت 1398   14:51:26
15:541397/12/12 يكشنبه
گامی دیگر برای توسعه استان سیستان و بلوچستان برداشته شد:
آغاز بهره‌برداری رسمی از گازرسانی به شهر زابل

با آغاز بهره‌برداری رسمی از گازرسانی به شهر زابل، گام مهم دیگری برای توسعه استان سیستان و بلوچستان برداشته شد.

به گزارش روابط عمومی  شرکت گاز استان سیستان وبلوچستان سعید مؤمنی، مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در آیین بهره‌برداری رسمی از پروژه گازرسانی از طریق طرح CNG شهر زابل که از آبان‌ماه گذشته آغاز شده بود، با حضور احمدعلی موهبتی، استاندار سیستان و بلوچستان، عدل هاشمی جانشین رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، حبیب‌الله دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی، رضا پنجابی، سرپرست شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان و جمعی از مسوولان  با بیان این مطلب، اظهار داشت: در حال حاضر، حدود هزار واحد مسکونی قابل گازرسانی است که منزل شهید پنجه کوبی امروز به عنوان نخستین واحد، گازرسانی شد.

وی با بیان این که امروز این عملیات از منزل شهید پنجه‌کوبی آغاز شده، افزود: ظرفیت گازرسانی تا 4 هزار واحد از طریق CNG فراهم است و شرکت گاز استان گیلان بعنوان استان معین شهر زابل و شرکت‌های گاز استان‌های خراسان رضوی، همدان و سمنان جهت تسریع در پروژه گازرسانی شهری شهر زاهدان و گاز استان فارس نیز به‌عنوان شرکت معین گازرسانی در خاش، مشخص شده است.

مؤمنی با بیان این که اعتبار گازرسانی برای این استان 7 هزار میلیارد تومان است، خاطرنشان کرد: گازرسانی شهرستان‌‌های خاش، میرجاوه و مناطقی از سراوان نیز از همین اعتبار انجام خواهد شد که اسناد آن آماده مناقصه است و تا یک ماه آینده پیمانکار آن تعیین خواهد شد که امیدواریم شرایط عملیات گازرسانی به سمت خاش و شهرستان های اطراف نیز اوایل سال آینده فراهم شود.

وی در پایان با اظهار امیدواری نسبت به انجام هرچه سریع‌تر این پروژه، تأکید کرد: امیدوارم این پروژه شتاب فزاینده‌ای داشته و در آینده‌ای نزدیک، حداکثر کمتر از 2 سال آینده، گاز از طریق خط لوله به سیستان برسد.

قابلیت گازرسانی به 4 هزار خانوار زابلی

در ادامه این مراسم، رضا پنجابی، سرپرست شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان نیز ضمن تبریک به مناسبت آغاز گازرسانی به مردم شریف زابل، اظهار داشت: به منظور تسهیل در گازرسانی به شهر زابل، گازرسانی به این شهر با روش CNG توسط شرکت گاز استان و از محل بند «ق» قانون بودجه سال 93 انجام و به عنوان سومین طرح در سطح کشور با ظرفیت 2 هزار و 500 مترمکعب در ساعت در این منطقه به بهره برداری رسید.

پنجابی افزود: این طرح قابلیت گازرسانی به 4 هزار خانوار را دارا بوده که مطابق فازبندی پیش بینی شده، در 3 فاز این خانوارها تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

وی گفت: احداث ایستگاه «دختر» برای این طرح در شهر زابل انجام شده و پس از طی مراحل نصب و عملیات پیش‌راه‌اندازی به بهره‌برداری رسیده است.

سرپرست شرکت گاز سیستان و بلوچستان بیان کرد: تا تکمیل خط انتقال گاز به شهر زابل، پروژه بارگیری CNG از خراسان جنوبی انجام می‌شود.

وی حمل و انتقال تجهیزات ایستگاه دختر، کفی و سایر اقلام از خوزستان به زاهدان، محوطه‌سازی و مسقف‌سازی (سازه فضا کار) و نصب دیوار ایستگاه، آماده‌سازی جاده دسترسی، اجرای کامل الکتریکال و روشنایی ایستگاه و نصب، تست و راه‌اندازی ایستگاه PRU را از جمله اقدامات انجام شده در آماده‌سازی ایستگاه دختر شهر زابل عنوان کرد.

آغاز گازرسانی به شرق زاهدان

به گفته پنجابی، همچنین عملیات اجرایی شبکه گازرسانی منطقه شرق زاهدان با هدف گازرسانی به 33 هزار خانوار این منطقه آغاز شده که در این پروژه با اجرای 350 کیلومتر از شبکه شهر زاهدان، 26 درصد از شبکه کل شهر ظرف مدت 400 روز کاری پوشش داده خواهد شد.

سرپرست شرکت گاز سیستان و بلوچستان در ادامه خاطرنشان کرد: گازرسانی به شمال استان با هدف توزیع گاز در منطقه سیستان و ایجاد اتصال خط جنوب به شمال شرق کشور و با ظرفیت 5 هزار و 200 میلیون مترمکعب در سال نیز جهت استفاده از گاز فازهای پارس جنوبی در منطقه عسلویه و تقویت شبکه گاز خانگیران خراسان، در دستور کار مهندسی و توسعه گاز ایران به عنوان مجری خطوط انتقال در سطح کشور قرار دارد.

وی گفت: متعاقب آن نیز، شرکت گاز استان، توسعه شبکه گازرسانی در سطح شهر زابل و محدوده سیستان و ارائه خدمات پس از فروش گاز طبیعی را دنبال می کند.

پنجابی اظهار داشت: شرکت ملی گاز ایران به منظور توسعه شبکه گاز در محور شمالی استان، عملیات اجرایی این خط را در 2 فاز تعریف کرده که آخرین وضعیت شامل اجرای خط انتقال گاز از زاهدان به دوراهی دشتک به طول 108 کیلومتر و قطر 36 اینچ است که عملیات مسیر سازی 80 کیلومتر و حفاری کانال به طول 75 کیلومتر انجام شده و آماده سازی و حمل 65 کیلومتر لوله مسیر نیز در حال انجام است.

سرپرست شرکت گاز سیستان و بلوچستان ادامه داد: تشریفات عقد قرارداد اجرای خط انتقال گاز از دوراهی دشتک به زابل به طول 110 کیلومتر در حال انجام است که مطابق پیش بینی انجام شده، این خط در مدت زمان 12 ماه اجرایی و گاز آماده تحویل در زابل است.

وی بیان کرد: توسعه و ایجاد شبکه گازرسانی در زابل مستلزم اجرای 300 کیلومتر شبکه است که در حال حاضر 50 کیلومتر آن اجرا، 23 کیلومتر پیمان سپاری و در حال اجراست و بقیه شبکه از سال آینده پیمان سپاری خواهد شد.

این گزارش می افزاید این مراسم روز شنبه 11 اسفندماه سالجاری در شهر زابل برگزار شد.

تاریخ به روز رسانی:.
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
 


مجری سایت : شرکت سیگما